خراسان جنوبي

چهارشنبه 09 مهر 1399
در آستانه چهل و دومین سالگرد زلزله طبس؛

تکرار سناریوی زلزله در خراسان جنوبی/ اقدامات مقابله با بحران را جدی بگیریم

 
به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی؛ خراسان جنوبی به عنوان سومین استان زلزله خیز کشور با ۵۰ گسل فعال، طی سالیان گذشته شاهد زمین لرزه های مخربی بوده است.
اگرچه سناریو تلخ زلزله هر چند سال یک بار در خراسان جنوبی تکرار می شود اما دومین و بزرگترین زلزله مخرب استان که ۴۲ سال گذشته در طبس رخ داد ماندگارترین زلزله عصر معاصر ایران نام گرفت.
حدود ساعت ۱۹ و ۳۶ دقیقه بعد از ظهر ۲۵ شهریور ماه سال ۱۳۵۷، ساعت ۱۵ و ۳۵ دقیقه و ۵۶ ثانیه به وقت گرینویچ بود که این زلزله با شدت ۷.۸ ریشتر سبب شد که ۷۰ درصد مردم شهر جان خود را از دست بدهند و در ثانیه ای شهر تاریخی طبس به تلی از خاک تبدیل شود و اثری از آن شهر زیبای تاریخی حاشیه کویری مرکزی ایران باقی نماند. 
 ۴۲ سال از این واقعه تلخ و غمبار می‌گذرد و امروز سالگرد بزرگ‌ترین زلزله صد سال اخیر ایران است که هزاران نفر را به کام مرگ کشاند.
مرکز آمار ایران در مهر ۱۳۵۷ تعداد این کشته‌ها را شش هزار و ۳۶۳ اعلام کرد که این تعداد شامل سه هزار و ۶۶۲ نفر در شهر طبس و دو هزار و ۷۰۱ نفر در روستاهای اطراف بودند، اما با توجه به جو هیجان‌ پس از زلزله، امکان ثبت دقیق تعداد کشته‌ها وجود نداشت به گونه ای که بنابر گفته برخی کارشناسان، تعداد تلفات زمین‌لرزه طبس حدود ۱۲ هزار نفر برآورد ‌شده است.
علاوه بر این شهر زیبا و تاریخی طبس با سابقه بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت به کلی ویران و ۳۰ آبادی خراب و به ۱۰۰ آبادی دیگر خسارت وارد شد.
تکرار سناریوی زلزله در استان
اگرچه سال ها از این حادثه دلخراش می گذرد اما هنوز شیون و ناله مردان و زنان این شهر زیبای تاریخی که به واسطه خشم زمین عزیزتر هایشان را از دست دادند، به گوش می رسد. 
این تنها زلزله خراسان جنوبی نبوده و نخواهد بود چراکه بر اساس گفته کارشناسان به طور متوسط هر ۱۲ سال یک زلزله مخرب و بالای شش ریشتر در استان رخ می دهد که پیشگیری از بروز تلفات نیازمند ارائه هر چه بیشتر آموزش های پیشگیری و مقابله با بحران است.
اگرچه هلال احمر به عنوان نهادی حمایتی، در زمان آرامش و قبل از بحران هم برنامه هایی در راستای افزایش تاب آوری جامعه، افزایش سطح ارتقاء دانسته های امدادی و نحوه برخورد با حوادث را در دستور کار قرار داده اما کاهش هر چه بیشتر خسارت های مالی و جانی در حوادثی اعم از زلزله نیازمند تلاش همه جانبه متولیان و ورود دستگاه های مرتبط است. 
بهره مندی ۱۲۸۰ نفر از آموزش کمک های اولیه
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از برگزاری ۹۸ دوره آموزشی کمک‌های اولیه در سال جاری خبر داد و افزود: هزار و ۲۸۰ نفر در این دوره‌ها آموزش‌های لازم را فراگرفتند.
محمد رضا رضایی با بیان اینکه این آموزش‌ها برای رده سنی کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان برگزار شده است، گفت: امداد و کمک‌های اولیه، مباحث آمادگی در برابر مخاطرات با تاکید بر سیل و زلزله از جمله محورهای آموزشی در این دوره‌ها بوده است.
وی با اشاره به شیوع کرونا در کشور و استان بیان کرد: اگرچه این ویروس برنامه های آموزشی به صورت حضوری را با مشکل مواجه کرد اما آموزش های هلال احمر با شیوه ای متفاوت ادامه دارد. 
وی از برگزاری دوره های آموزشی آنلاین خبر داد و افزود: با توجه به اهمیت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به کرونا، دوره های آموزشی سمت و سوی دیگری گرفت.
ارائه آموزش های آنلاین به ۱۵۰۰ شرکت کننده
رضایی اظهار کرد: تاکنون شش هزار و ۳۳۶ ساعت آموزش در قالب پنج دوره به صورت آنلاین برگزار شده و هزار و ۵۱۸ نفر آموزش های ارائه شده را فرا گرفته اند.
وی آمادگی در برابر زلزله را یکی از این دوره ها دانست و افزود: قریب به ۳۵۰ علاقه مند، این دوره چهارساعته را گذرانده اند.
رضایی با اشاره به ظرفیت خانه های هلال برای ارائه آموزش های امدادی بیان کرد: تاکنون آموزش های امدادی در ۲۱ خانه هلال آغاز شده و خدمات  مطلوبی نیز ارائه شده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با اشاره به اهمیت توجه به دانش آموزان در فراگیری بایدها و نبایدهای زمان بحران بیان کرد: در راستای آماده سازی دانش آموزان برای رویایی با حوادثی مانند زلزله، در سال جاری بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی به طور نمادین در 120 مدرسه در سطح استان اجرایی شد.
اجرای مانور زلزله در ۱۴۶ مدرسه
رضایی با بیان اینکه ایجاد فضای روانی لازم و بسترسازی فرهنگی جهت مقابله با حوادث از دیگر اهداف برگزاری این مانور در مدارس است، افزود: برگزاری اینگونه برنامه‌ها باعث افزایش سطح آگاهی دانش آموزان و ایجاد آمادگی جهت انجام واکنش صحیح در مقابل زلزله می‌شود.
وی بیان کرد: در راستای اجرای این مانور 146 مدرسه خراسان جنوبی، آموزش‌های نحوه پناهگیری صحیح، خروج اضطراری ایمن و مشاوره تعیین نقاط ایمن و ناامن مدارس را فرا گرفته‌اند.
رضایی با بیان اینکه 28 هزار و 665 دانش آموز دختر و پسر در سطح استان این آموزش‌ها را فرا گرفته‌اند، اظهار داشت: شرایط خراسان جنوبی می‌طلبد تمام افراد جامعه در مقابل حوادث آگاهی‌های لازم را داشته باشند.
کلمات کلیدی
مدیر سایت
تهیه کننده:

مدیر سایت

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *